Lokalizacja:

Taxi Żory

Taksówki w Żorach rozwinęły działalność stosunkowo późno, ale dziś działa tu sporo firm i konkurencja jest duża. Taxi Żory oferują szeroki standardowy pakiet usług różnego rodzaju. Poniżej można znaleźć więcej informacji – zachęcamy do lektury!


Niestety w podanej lokalizacji nie znaleziono żadnych firm.

Taksówki w Żorach – historia, działające firmy

Taksówki w Żorach pojawiły się dopiero w okresie międzywojennym (nie ma się czemu dziwić, w połowie XIX wieku w Żorach mieszkało raptem 3 tysiące mieszkańców), dawniej powszechne były bryczki konne, którymi zresztą gości do hoteli dowożono i w pierwszych dekadach XX wieku (przez miasto przejeżdżały też zadaszone dyliżanse, ale one świadczyły usługi pocztowo-kurierskie).

Pierwszy pociąg wjechał do Żor w 1884 roku, a od 1925 roku do Rynku dojeżdżały Śląskie Linie Autobusowe. Dopiero w 1954 roku zlikwidowano postój furmanek w centrum miasta, by zastąpić go pierwszym oficjalnym miejskim postojem taksówek – ale to już 1965 rok (w 1997 roku Rynek przebudowano, więc nie znajdziemy już śladów dawnej lokalizacji).

Te pewne zapóźnienia wynikały z tego, że Żory leżą co prawda na ważnym szlaku komunikacyjnym, ale są nieco na uboczu, za ważniejsze uważano Rybnik, Racibórz czy nawet Pszczynę, gdyż to w tamtych miastach miały siedziby główne oddziały poczty, komunikacji. Potem jednak dla odmiany Żory były w czołówce pomysłów komunikacyjnych – to tam powstał pierwszy w Polsce pomysł wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej dla mieszkańców, który w życie wszedł 1 maja 2014 roku.

Obecnie w Żorach działa kilka firm taksówkarskich, zaś kilka innych dojeżdża tu z pobliskich miast w ramach wewnętrznych umów (Rybnik, Jastrzębie, Mikołów). W sumie jest ich, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie, sporo, konkurencja taxi w Żorach jest więc dość mocna. Wymienić można tutaj: Taxi Żory Brasiu, Taxi Zaro Byda (poza Śląskiem nazwa może niewiele powiedzieć, znaczy po prostu, w nieco żartobliwym tonie „Zaraz będę”), Tanie Taxi Żory 24h terminal blik, Taxi Arek Żory, Taxi Damian Sobieski (tutaj trzeba wspomnieć o Ewie Sobieski, pierwszej taksówkarce z Żor, którą znało całe miasto – jej znakiem rozpoznawczym były warkocze i czerwony kapelusz), Taxi Esska, Taxi Żory Marek, Taxi Dzień Dobry Żory, Taxi Żory Tysia Taxi, Euro Taxi Żory, Yellow Taxi i Bravo Taxi (trzy ostatnie to firmy z Rybnika, działające także w Żorach).

Taxi Żory – jak zamówić, dostępne usługi

W Żorach znajdziemy kilka postojów taksówek w newralgicznych punktach miasta (niektóre przypisane są tylko jednej konkretnej korporacji). Jest oczywiście możliwość zamówienia telefonicznego, są też już firmy posiadające własne aplikacje (choć mowa tu głównie o tych z większym zasięgiem), które przyspieszają złożenie zamówienia, a także mają szereg dodatkowych opcji ułatwiających wybór samochodu, dające podgląd trasy czy cennika.

Zakres usług taksówek w Żorach nie odbiega od tych świadczonych w innych miastach. Są wśród nich: przewozy bagażowe, wynajem transportu z przyczepą, przewozy zwierząt, monitorowane przewozy dzieci, drobne zakupy, usługi kurierskie (na przykład dowóz kwiatów i upominków pod wskazany adres), realizacja recept, pomoc drogowa, obsługa imprez, wynajem kierowców na przykład na wesele, transfery na lotnisko (najczęściej Katowice i Kraków).

Taksówka w Żorach – kierunki dla turystów

Żory to liczące niewiele ponad 60 tysięcy mieszkańców miasto w województwie śląskim, należące do Rybnickiego Okręgu Węglowego. Na pewno niewielu osobom kojarzy się jako ciekawy kierunek turystyczny, choć prawa miejskie zyskało już w 1272 roku! Przed tą datą mieszkali tu Golęszycowie - plemię, których ziemie związane były długo z Czechami (czy raczej Morawami).

Dawne fotografie pokazują, że przed II wojną światową miasto miało klimat, było bardzo zadbane, potem jednak sporo zrobiły socjalistyczne przebudowy, w latach 70/80 na potęgę stawiano tu domy z wielkiej płyty, a był to czas gwałtownego skoku demograficznego powodowanego otwarciem kopalń (dziś przemysł zastąpił sektor handlowo-usługowy). Sporo zniszczeń przyniosły wojny (II wojna światowa to zniszczenia 80% budynków, co jest jednym z najwyższych wskaźników w całej Polsce), oblężenia (w tym przez husytów), a także ogromne pożary (dawniej miasto nazywano Żary) – to właśnie te ostatnie zadecydowały o powstaniu jednej z miejscowych atrakcji, Muzeum Ognia. Futurystyczny budynek pokazuje wielorakie aspekty wpływu żywiołu na człowieka – na jego duchowość i obrzędy, wykorzystanie ognia w życiu codziennym, w przemyśle, walkę z nim. W Muzeum Ognia znajdziemy rekonstrukcję prehistorycznej jaskini, zobaczymy wirtualne rozpalanie ognia olimpijskiego, gaszenie pożaru, usłyszymy „ognistą szafę grającą” itp. To niewątpliwie unikat w skali krajowej.

Całe miasto zachowało dawny układ urbanizacyjny, są fragmenty murów obronnych, klasycystyczny pałac w dzielnicy zwanej Baranowice, szereg dobrze zachowanych kamienic i domów z XIX wieku i początków XX. Jest też kościół farny pw. św. Apostołów Filipa i Jakuba, najstarsza świątynia w mieście (niedaleko Rynku). Najstarsza jej część stała tu już w XIII wieku, była jednak regularnie niszczona przez obce wojska i pożary. W kościele zachowało się wiele zabytków ruchomych, krzyży, monstrancji, najstarsze pochodzą z XV wieku.

Taksówka z Żor szybko i wygodnie zawiezie nas w miejsca, które cieszą się większą turystyczną sławą, przykładem pełna zabytków Pszczyna, nie tak daleko też w Beskidy.