Taxi w Zabrzu to całkiem spora sieć prężnie działających firm i korporacji. Taksówka z Zabrza zawiezie nas na lotnisko czy do sąsiednich miast, ale też do słynnych na całą Polskę miejscowych zabytków przemysłowych. Poniżej można znaleźć więcej szczegółowych informacji.
RADIO TAXI SKORPION | 32 276 01 76 | Zabrze | pokaż |
Gwałtowny rozwój Zabrza – przemysł, górnictwo – na przełomie XIX/XX wieku miał wpływ na pojawienie się w mieście całkiem sporej liczby taksówek. Główny postój umiejscowiony był przed budynkiem dworca PKP (obok znajdował się nieistniejący już dworzec towarowy, a perony dworca osobowego ciągnęły się o wiele dalej niż dziś, aż za wiadukt), gdzie pojazdy czekały na klientów jeszcze w latach II wojny światowej. Ten postój jest zresztą do dziś mniej więcej w tej samej okolicy.
O ile przy dworcu regularnie spotkamy oczekujących na klientów taksówkarzy, o tyle w innych miejscach postoje nie są zbyt zapełnione – większość zleceń to jednak zamówienia telefoniczne, a także przez aplikacje, które posiadają większe firmy.
Taxi w Zabrzu to liczna grupa firm i korporacji, różniących się, choć nie tak znacznie, cenami i rodzajami usług, warto więc zajrzeć do naszej porównywarki. Do najbardziej znanych zaliczyć można: Taxi Kopernik Zabrze, BOSS Taxi Zabrze, Taxi West, Golden Taxi, Tele-Taxi Centrum PPUT, Taxi Zabrze, Taxi Skorpion Zabrze (to firma działająca też na terenie Rudy Śląskiej), Radio Taxi Zabrze, Taxi Gest Zabrze, Taxi Partner Zabrze, iTaxi Zabrze. Działa też w mieście Bolt i Uber (w 2018 roku Rada Miasta uznała, że kierowcy należący do tych aplikacji, aby otrzymać licencję, muszą zdać egzamin z topografii miasta, czego zwolennikami byli przedstawiciele największych miejscowych korporacji taksówkarskich – decyzja ta wzbudziła od razu wiele dyskusji i kontrowersji, momentalnie zaczęły napływać postulaty o jej odwołaniu).
Zabrze, jak niemal wszystkie miasta metropolii, jest w specyficznym położeniu, granice między miastami są płynne, osoby mieszkające przy nich często zamawiają po prostu taksówki z firm z miast ościennych, nierzadko mając do nich bliżej niż do tych z własnego miasta (tak jest z wymienionym już Uberem, najpopularniejszym w Katowicach i Gliwicach, zaś Zabrze leży między tymi miastami).
Taksówki w Zabrzu muszą mieć oznaczenia dodatkowe. Jak w większości miast to naklejka z numerem bocznym, herbem (tarcza z żółtym tłem, a na niej trzy blankowane wieże i niebieskie koło zębate; wieże nawiązują do miejscowej architektury, jako że Zabrze nazywane jest „miastem ceglanych wież”) i nazwą miasta wypisaną czcionką odpowiedniej wielkości.
Oferta usług nie odbiega od krajowych standardów. Najtańsze kursy można zamówić zazwyczaj między godzinami 6-22 w dni robocze w granicach Zabrza. Najwięcej za kurs zapłacimy w dzień wolny, czyli weekend lub święta, w godzinach 22-6 oraz wykraczający poza granice Zabrza.
Popularne usługi to: przewozy bagażowe, obsługa imprez, przewozy zwierząt, monitorowane przewozy dzieci, transfery na lotnisko (najbliżej oczywiście do katowickich Pyrzowic, ale powodzeniem cieszą się też krakowskie Balice). Jak wszędzie taxi w Zabrzu realizują też drobne zakupy i ich dowóz, usługi kurierskie, zlecenia terminowe, przewozy większych grup osób, przewozy autami typu premium, podstawową pomoc drogową (holowanie, odprowadzenie auta, odpalanie z kabli, wymiana opon, dowóz paliwa), a na samochodach można umieścić swoje reklamy. W niektórych firmach (lub też w niektórych taksówkach konkretnych firm) może nie być możliwości płacenia kartą, więc warto o to zapytać wcześniej. Inne firmy dysponują z kolei samochodami przystosowanymi do przewozów osób niepełnosprawnych, a także kierowcami swobodnie komunikującymi się w obcych językach. Taxi West jest z kolei oficjalnym partnerem Górnika Zabrze, kibice udający się na mecz mogą liczyć na 10% zniżki w dniu spotkania (łatwo je poznać, są wówczas przyozdobione klubowymi barwami), a posiadacze kart i karnetów mają podobne rabaty każdego dnia.
Zabrze, liczące ponad 150 tysięcy mieszkańców, to miasto przemysłowe, więc i tutejsze atrakcje są związane z przemysłem, konkretnie z górnictwem.
Kierowca każdego taxi w Zabrzu wie, że turyści przede wszystkim chcą odwiedzić Kopalnię Guido i Sztolnię Królowa Luiza. Zwiedzanie tej pierwszej obejmuje 2 poziomy (i jeden podpoziom), a w planie jest zjazd szolą (windą górniczą), oglądanie podziemnych stajni, pracujących maszyn górniczych, kaplicy św. Barbary, wyrobisk, przejazd kolejką elektryczną, a także odwiedziny w pubie działającym 320 metrów pod ziemią! Jest kilka opcji zwiedzania, chociażby w stroju sztygara, z pełnym ekwipunkiem, z wykonywaniem pewnych prac górniczych. Sztolnia Królowej Luizy to trochę innego typu atrakcje – interaktywne muzeum wokół szybu Wilhelmina, kilka wystaw tematycznych i wreszcie trasy podziemne: turystyczna, rodzinna i wodna (ponad kilometrowy spływ łodziami podziemnymi chodnikami).
Poza tym w Zabrzu znajduje się wiele innych zabytkowych obiektów związanych z tradycjami górniczymi i przemysłowymi: wieże ciśnień, osiedla robotnicze Borsigwerke, Ballestrema, hutnicze osiedle w Małym Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego, secesyjne kamienice. Jest też cmentarz żydowski, ruiny spichlerza z XVII wieku, Pałac w Mikulczycach czy dwór w Rokitnicy.
Jak wskazują nazwy, obiekty leżą w różnych dzielnicach miasta, nieraz dość odległych, więc wybór taksówki w Zabrzu na pewno ułatwi i przyspieszy zwiedzanie. Zabrze może mniej kojarzy się z kulturą i sztuką, ale wielu gości również odwiedza to miasto, by uczestniczyć w wydarzeniach w Teatrze Nowym, Filharmonii Zabrzańskiej czy cieszącym się sporą popularnością Domem Muzyki i Tańca.