Podobno to taksówka z Wrześni stała się inspiracją dla zespołu 2 plus 1 przy pisaniu piosenki „Taksówka nr 5”. Dzisiaj taxi we Wrześni jest zdecydowanie więcej. Będąc tu, warto skorzystać z nich i możliwości komfortowego dojazdu do wielu pobliskich atrakcji.
Niestety w podanej lokalizacji nie znaleziono żadnych firm.
Zespół 2 plus 1 w 1979 roku wydał piosenkę „Taksówka nr 5”. Piosenka ta nigdy nie ukazała się na żadnej z płyt długogrających, ale potem, w 1986 i 1991 roku, dwa razy umieszczono ją na składankach z największymi hitami grupy. Do słów Andrzeja Mogielnickiego muzykę napisał wówczas Janusz Kruk, a słowa nawiązują do wypadku samochodowego z 1974 roku, któremu uległ zespół (Kruk doznał wtedy poważnych obrażeń). Podobno inspiracje piosenką mocno związane są także właśnie z Wrześnią – przynajmniej popularna „miejska legenda” głosi, że jeden z najstarszych wrzesińskich taryfiarzy chwalił się tym, że to jego przejazd uwieczniono w utworze (choć słowa „Taksówkarz na wpół śpiąc, ledwo wciskał gaz i przez silnika szum słyszeliśmy jak obco i niepewnie biją serca dwa” może nie najlepiej świadczyły o prowadzącym przez niego aucie marki Fiat...).
W kilku pobliskich miejscowościach nie działają już firmy taksówkarskie. Września natomiast, licząca około 30 tysięcy mieszkańców, wciąż się trzyma i po jej ulicach jeździ kilkadziesiąt aut z tablicą Taxi na dachu. Należą one do: Radio Taxi Września Centrum, Taxi Lukas Września, Taxi Września – Taxi Zet Września, Halo Taxi Września, ESKA Taxi Września, Dario Taxi Września (ceny są dość podobne, ale na pewno warto skorzystać z naszej porównywarki). Nie działa tu Uber, natomiast w bieżącym roku pojawiła się petycja o nawiązaniu współpracy z Boltem.
Taksówki znajdziemy na postojach (przede wszystkim to ul. Kolejowa czy Harcerska), ale przede wszystkim przy zamawianiu korzysta się dziś z opcji telefonicznej (nie ma firm korzystających ze swoich aplikacji). Auta z boków mają oznaczenie dodatkowe: to napis Taxi, nazwa firmy, miasta i herb (czyli białą, w oryginale srebrną, różę na czerwonym tle – to herb rodu Porajów, pierwszych właścicieli miasta, które było początkowo lokowane prywatnie), zazwyczaj z dopisanymi numerami telefonów firmy lub jakąś reklamą, są mniej formalne niż w wielu innych miastach.
Usługi świadczone przez taksówki we Wrześni nie odbiegają natomiast niczym od „średniej krajowej”. Znajdziemy wśród nich:
Września – choć założona już w 1256 roku, a od 1375 roku posiadająca prawa miejskie – słynie w zasadzie szerzej ze strajku dzieci, który rozpoczął się 20 maja 1901 roku. Wówczas to niemiecki nauczyciel wymierzył kary cielesne uczniom, którzy nie chcieli odpowiadać po niemiecku. Zastrajkowało wówczas 118 uczniów, a ich rodziców ukarano więzieniem. Wydarzenie to zwróciło na Wrześnię uwagę opinii międzynarodowej, stało się też zarzewiem większego buntu, który w szczytowym momencie objął około 75 tysięcy strajkujących w całym zaborze!
Szkoła, w której strajkowano, dziś Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich, to jeden z zabytków miasta. A tych w sumie na liście jest 14 – to: ratusz, zespół pałacowy na Opieszynie, Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa Męczennika (z połowy XV wieku, choć przebudowany w wieku XVIII) czy drewniany Kościół Świętego Krzyża z 1664 roku.
Taksówkę z Wrześni, jeśli jesteśmy tam przejazdem lub turystycznie, warto zamówić do kilku okolicznych miejscowości, oferujących na pewno niezwykłe atrakcje, a niekoniecznie dogodny dojazd. Do takich to miejsc należą położone w powiecie wrzesińskim Pyzdry – dawne miasto królewskie, w którym stawiało się pospolite ruszenie ziemi kaliskiej. Pyzdry są 10 razy mniejsze od Wrześni, ale od niej starsze, a równie bogate w zabytki. Zachowały się w nich pozostałości murów miejskich, zamku, układ urbanistyczny rodem ze średniowiecza, zespół klasztorny, którego budowa rozpoczęła się w XIV wieku, drewniany dom przy Rynku z XVIII wieku, świetnie zachowany wiatrak holenderski z początku XX wieku. Miasto jest częstym tematem prac fotografów szukających malowniczych plenerów (a jego honorowym obywatelem jest, a jakże, Witold Pyrkosz, czyli Pyzdra z „Janosika”).
W powiecie często odwiedzana jest również Nekla, z zespołem dworskim z XIX wieku, a przede wszystkim z zespołem kościoła parafialnego św. Andrzeja Apostoła – sam kościół jest niewielki, ale niebywale malowniczy.
Niespełna 10 kilometrów od Wrześni leży Grzybowo, niewielka wioska, w której jednak można zwiedzić grodzisko z czasów wczesnego średniowiecza, dwór rodu Grzybowskich czy drewniany kościół z XVIII wieku.