Sanok to miasto słynące z produkcji autobusów, więc taksówki w Sanoku łatwo nigdy nie miały. Warto wiedzieć, że taxi w Sanoku nastawione jest w dużej mierze na obsługę turystów, zwłaszcza tych wstępujących tu przejazdem, z pobliskich uzdrowisk. Poniżej więcej informacji.
Niestety w podanej lokalizacji nie znaleziono żadnych firm.
Sanok zaczął się na dobre rozwijać pod koniec XIX wieku, kiedy główną rolę zaczął grać przemysł naftowy (wcześniej jednak miasto leżało na popularnym na szlaku handlowym). Mimo wszystko na taksówki zapotrzebowania raczej nie było.
Taksówki w Sanoku pojawiły się regularnie już po II wojnie światowej. Miejska Komunikacja Samochodowa zaczęła swą działalność w 1957 roku i była pierwszą z działających w całym regionie południowo-wschodnim. Oczywiście prym wiodły autobusy – nic dziwnego, skoro na miejscu jest firma Autosan (do 2018 roku przewoźnik korzystał wyłącznie z pojazdów tej firmy). Taksówki osobowe i bagażowe miały w niej krótki epizod, ogólnie jednak była to przedsiębiorczość prywatna.
Najstarsze z działających obecnie firm taxi w Sanoku powstały w latach 90. XX wieku. Już w 2012 roku władze zadecydowały o oznaczeniach dodatkowych dla przewoźników. Wszystkie z około 40 jeżdżących taksówek musiały mieć: cennik, identyfikator kierowcy i oznaczenia boczne z numerem, nazwą miasta i jego herbem (pięknym, choć skomplikowanym – to trójpolowa tarcza z białym orłem w koronie, św. Michałem zabijającym Szatana oraz zielonym wężem połykającym dziecko; ten oryginalny trzeci element nawiązuje do herbu rodu Sforzów). Oznaczenia te obowiązują do dziś.
Z działających dzisiaj firm taxi w Sanoku wymienić można: Super Taxi Sanok, Taxi Sanok, Grosik Taxi Sanok, Fun Taxi Sanok, ERIS Taxi Sanok, Lux Taxi Bartosz Jaśków, Radio Taxi Sanok 19 666, Leo Taxi Sanok, Usługi Taxi Czesław Lubecki, Taxi StanTaxi, Daro Eko Taxi. To w większości niewielkie lokalne firmy (choć działa też chociażby Bolt), ich ceny nie różnią się znacząco. W mieście działa kilka postojów – przykładowo na Romualda Traugutta, na Placu św. Michała. Taksówki można także zamawiać telefonicznie (a Bolt, wiadomo, przez aplikację) lub drogą internetową (choć trzeba przyznać, że tylko kilka firm ma swoje strony, w innych podany jest wyłącznie numer).
Jeśli chodzi o świadczone usługi, taksówki w Sanoku w równej mierze nastawione są na obsługę zarówno lokalnego rynku (i firm), jak i turystów. Miasto ma nieco ponad 30 tysięcy mieszkańców, a ilu trafia tu turystów, nie do końca wiadomo – co prawda takie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku rocznie odwiedza grubo ponad 100 tysięcy osób (więcej w województwie odwiedza tylko Łańcut), ale spora część to wycieczki szkolne z okolicy, a także przyjeżdżający tu na jeden dzień goście z okolicznych, licznych, uzdrowisk (Rymanów, Iwonicz, Polańczyk itp., część przyjeżdżających to osoby starsze, same nieprowadzące pojazdów). Natomiast liczbę noclegów szacuje się na 30-40 tysięcy.
Taxi w Sanoku mają w ofercie wszystkie standardowe usługi, czyli: przewozy na lotniska, międzymiastowe (tu najczęściej do wspomnianych już kurortów, a trzeba jeszcze dodać Solinę, Ustrzyki), bagażowe, dzieci, zwierząt; obsługę imprez firmowych i rodzinnych (w tym wypożyczanie aut na wesela); drobne zakupy i usługi kurierskie; pomoc drogową; zlecenia terminowe. Płatności można dokonywać także kartą i Blikiem (tym drugim przynajmniej w większych firmach).
Najliczniej odwiedzaną atrakcją w Sanoku jest wymienione tu już Muzeum Budownictwa Ludowego, leżące w pewnym oddaleniu od centrum, więc na pewno zamówienie taxi z Sanoka jest tutaj dobrym wyborem. Owa atrakcja to pierwsze w Polsce muzeum o charakterze etnograficznym i przy okazji prezentujące największą w skali kraju liczbę eksponatów. Położone jest przy osiedlu Biała Góra, po prawej stronie Sanu, ma powierzchnie 38 hektarów. Znajduje się tu około 30 tysięcy eksponatów z okolic pogórza i wschodniej części polskich Karpat (przypomnieć trzeba, że w okresie międzywojennym 1/3 mieszkańców Sanoka stanowili Łemkowie, usunięci potem w trakcie Akcji Wisła). W muzeum znajdziemy sektor bojkowski, łemkowski, pogórzański, przemysłowy i projekt rynku galicyjskiego.
Tutejsze plenery rozpoznają na pewno miłośnicy filmów kostiumowych, to tu częściowo kręcono „Crimena”, „Oko proroka”, „1920. Miłość i wojnę”, „Syberiadę polską” czy wzbudzający spore emocje „Wołyń”.
Kolejna atrakcja to Muzeum Historyczne w Sanoku, z największą na świecie kolekcją obrazów Zdzisława Beksińskiego i największą na kontynencie kolekcją ikon. Siedziba muzeum znajduje się w Zamku Królewskim, zbudowanym w średniowieczu – to w nim odbyła się uczta weselna Władysława Jagiełły i Elżbiety Granowskiej, jego trzeciej małżonki. Władczynią zamku później była też Bona Sforza (stąd i wąż w godle miasta). W 1809 roku zamek był areną ostatniej udanej obrony i bohaterstwa Franciszka Ksawerego Krasickiego, który fortelem powstrzymał wojska austriackie.
Sanok jest zresztą pełen zabytków – są piękne kamienice (przykładem Ramerówka, kiedyś określana jako Dom Miejski), dwa zajazdy i dwa ratusze, cerkiew, sobór, wreszcie kościół i klasztor Franciszkanów, zbudowany w połowie XVII wieku, z bogatą i barwną historią (odbywały się w nim sejmiki, trawiły go pożary, był tu nawet areszt).