Lokalizacja:

Taxi Poznań

Taxi w Poznaniu ma już 120 lat. Niezmiennie przez ten czas taksówki w Poznaniu nazywane są potocznie dryndami. Kiedyś należały do MPK, obecnie to spora sieć prywatnych firm i korporacji. Poniżej znajdziesz informację o dostępnych usługach i cenach, dzięki czemu z łatwością wybierzesz najtańszą, ale i najlepszą opcję.

Central TAXI61 196 61Poznańpokaż
Eco taxi Poznań61 250 33 33Poznańpokaż
Koziołki Radio Taxi 962961 196 29Poznańpokaż
M1 TAXI61 196 69Poznańpokaż
M1 Taxi Poznań 61 8 222 222 Poznańpokaż
Opti Poznań+48 608 300 500Poznańpokaż
Promix Radio Taxi502 515 515Poznańpokaż
RADIO TAXI 222-33361 196 27Poznańpokaż
Radio Taxi RMI Poznań+48 61 8 219 21Poznańpokaż
Super Taxi Poznań(61) 196-22Poznańpokaż
Taxi Głos S.C. Radio Taxi Hellena61 849 02 55Poznańpokaż
Usługi Bagażowe61 825 52 19Poznańpokaż

120 lat taxi Poznań

W 2025 r. mija 120 lat od momentu zarejestrowania w Poznaniu pierwszych taksówek, czyli drynd – tak właśnie w miejscowej gwarze określany jest ten środek transportu.

Przez pierwszą dekadę były postrzegane jako fanaberia dla bogaczy i jeździło ich po mieście maksymalnie 10. Głównym środkiem transportu były bowiem dorożki konne – tych w mieście spotkać można było około 150 i pełniły w pewnym sensie rolę dzisiejszej komunikacji miejskiej.

W latach międzywojennych te proporcje niemal się odwróciły – auta stały się powszechne, były szybsze. Po II wojnie światowej dorożki konne odeszły już całkowicie w zapomnienie.

W latach 1956-62 taksówki w Poznaniu zarządzane były z ramienia MPK, które miało też na stanie bagażówki – opcja ta cieszyła się zresztą wielkim zainteresowaniem. W 1962 roku MPK cały swój tabor, liczący już około 250 aut, przekazało Miejskiemu Przedsiębiorstwu Taksówkowemu. To był początek prywatyzacji tej dziedziny transportu – trzy lata później z 850 taxi w Poznaniu ponad 700 należała już do „prywaciarzy”.

Obecnie jeździ po ulicach miasta grubo ponad 2000 taksówek, wszystkie należą do firm i osób prywatnych, z których większość powstała w latach 1990-2000. Można tu wymienić chociażby: Central Taxi, Eco Taxi Poznań, Koziołki Radio Taxi 9629, M1 Taxi, Opti Poznań, Promix Radio Taxi, Radio Taxi 222-333, Radio Taxi RMI Poznań, Super Taxi Poznań, Taxi Głos S.C. Radio Taxi Hellena, Usługi Bagażowe Taxi, Taxi Poznańskie Stowarzyszenie Taksówkarzy, iTaxi, Taxi Poznań Tanie, Hybrid Taxi czy Zrzeszenie Transportu Prywatnego Super Taxi Poznań.

Taksówki w Poznaniu – jak je rozpoznać?

Jak stanowią ogólnopolskie przepisy, taksówki w Poznaniu muszą mieć szyld z lampą TAXI na dachu, barwy białej lub żółtej. Dodatkowo wymaganych jest aż 7 oznaczeń dodatkowych, są to: numer boczny (a w zasadzie dwa: na przednich drzwiach i z tyłu na nadwoziu z prawej strony), szachownica z biało-czarnych kwadratów, napis „Poznań”, identyfikator kierowcy, cennik usług przewozowych i naklejka z kodem QR na szybie prawych tylnych drzwi.

Kod QR a taxi Poznań - wyjaśnienie

Kod QR to forma naklejki w ustalonych wymiarach, zawierająca: nazwę projektu: "ZAPYTAJ, POZNAJ ODPOWIEDŹ!*", kod Qr (3,5 cm X 3,5cm), adres strony internetowej oraz numer boczny taksówki. Powinien zostać naklejony na szybie prawych, tylnych drzwi, obok cennika. Jest wydawany razem z wypisem na dany pojazd. Po zeskanowaniu kodu aplikacja związana z projektem udostępni przykładowo informacje o ważności dokumentów uprawniających do prowadzenia taksówki w Poznaniu przez danego kierowcę, a także pokaże praktyczne informacje na temat ustawień taksometru. Kody QR wprowadzono w Poznaniu, aby wyeliminować nieuczciwą konkurencję związaną z podszywaniem się pod licencjonowanych przewoźników. Po uruchomieniu aplikacji trzeba zwrócić uwagę na symbol „buźki”, czyli popularnego żółtego emotikona – jeśli buźka jest uśmiechnięta, firma ma wszelkie dokumenty zaktualizowane i na pewno wszystko jest w porządku (jeśli buźka jest „skrzywiona”, pewnie czegoś brak, przykładowo przeglądu technicznego).

Taksówka w Poznaniu – jak zamówić?

Na terenie Poznania znajdziemy około 70 postojów taksówek, a więc naprawdę sporo. Największe umiejscowione są przy Dworcu Głównym PKP, Starym Runku i Garbarach.

Ogromna większość zamówień jest jednak dziś przyjmowana telefonicznie i za pomocą aplikacji. Miasto uważa, że nie ma problemów z zamówieniem taksówek, choć nie ukrywa, że tylko ponad 4 z 7 tysięcy zarejestrowanych taksówkarzy pracowało w ubiegłym roku w branży na co dzień. To w dużej mierze jest efektem wprowadzenia obowiązku wymiany zagranicznych praw jazdy na polskie przez obcokrajowców posiadających licencje (doszło do tego w czerwcu 2024 roku). Liczba ta od tego czasu nieco się odbudowała, ale jeszcze daleko jej do optimum.

Największe pole do manewru jeśli chodzi o zamówienia daje wspomniana aplikacja, którą wprowadziło wiele firm taxi w Poznaniu – aplikacja na przykład sama lokalizuje miejsce pobytu pasażera i „przekazuje” je kierowcy, zaś pasażer może śledzić trasę przejazdu taksówki, ponadto wysyła ona powiadomienia w chwili przybycia auta, pozwala płacić bezgotówkowo itp.

Taxi w Poznaniu – gdzie dowiezie?

Poznań to piąte pod względem wielkości miasto w Polsce, liczące ponad 530 tysięcy mieszkańców. To siedziba władz województwa wielkopolskiego, duży węzeł komunikacyjny drogowy i kolejowy, jest też w jego pobliżu Port Lotniczy Poznań-Ławica, położony około 7 kilometrów od centrum (to siódmy pod względem ruchu pasażerskiego port lotniczy w kraju). Lotnisko połączone jest z miastem komunikacją publiczną, natomiast samo rekomenduje też korzystanie z korporacji taksówkarskich współpracujących z nim, postój znajduje się bezpośrednio przy hali przylotów.

Oprócz tego rynek taksówkarski napędza fakt, że Poznań to ośrodek przemysłowy, akademicki i handlowy – to tutaj odbywają się przecież najstarsze w Polsce imprezy wystawiennicze, Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Taksówka w Poznaniu szybko i komfortowo zawiezie nas także do atrakcji turystycznych – a Poznań w zeszłym roku odwiedziło blisko 5 milionów gości (w tym milion z noclegiem)! Do zobaczenia są między innymi: katedra św. Piotra i Pawła, park Cytadela, Stary Rynek (i Koziołki, a więc symbol miasta), Rogalowe Muzeum Poznania, fortyfikacje Twierdzy Poznań i na Ostrowie Tumskim i wiele, wiele innych.