Lokalizacja:

Taxi Pabianice

Taksówki w Pabianicach zaczęły działać już na przełomie XIX/XX wieku, oczywiście w formie konnych dorożek. Prawdziwą ciekawostką był sposób składania skarg na powożących. Obecnie taxi z Pabianic cieszą się dość dużą popularnością wśród mieszkańców miasta. Więcej informacji poniżej.

VipTrans24 Taxi Łódź-Warszawa 450zl Modlin 490zł519 138 921Pabianicepokaż
VipTrans24 Transfery Lotniskowe Osobowe i Bus519 138 921Pabianicepokaż

Taxi Pabianice – taksówkarz z numerkiem na plecach

Pabianice, a w zasadzie przemysł miasta, już na przełomie XIX/XX wieku liczył się nie tylko na polskich ziemiach. Nic dziwnego, że już przed I wojną światową można tutaj było wynająć przewóz za pieniądze. Oczywiście najpopularniejszy był przewóz konny – w 1913 roku po Pabianicach jeździło 40 dorożek, które śmiało można uznać za pierwowzór dzisiejszych taksówek: miały wszak numery boczne, które dodatkowo widniały jeszcze na podświetlanych nocami latarenkach.

Prawdziwą ciekawostką były metalowe numerki, które musieli mieć zawieszone lub zaczepione na plecach dorożkarze-taksówkarze. Numerki wydawała policja, a w razie jakichkolwiek zastrzeżeń do pracy powożącego (spór, zatarg) klient miał prawo żądać takiego numerka, z którym potem szedł do odpowiedniego urzędu z reklamacją – taka przenośna książka skarg i zażaleń! Dorożkarz bez numerka nie mógł wykonywać zawodu, więc skarg na obsługę wielu nie znajdziemy... Były dorożki jednokonne i wielokonne – te drugie, jako szybsze, jeździły według wyższej taryfy.

Po Pabianicach poruszały się też resorki, odpowiednik dzisiejszych taksówek bagażowych. Były pojemne, mieściły do 8 osób i sporo bagażu, kursowały w zasadzie tylko na trasie na dworzec kolejowy. W odróżnieniu od zwykłych dorożek-taksówek nie miały ustalonej odgórnie ceny i o każdy przejazd trzeba było się targować. Zimą, gdy sporo śniegu napadało, na ulice wyruszały zaś... sanie do wynajęcia. Resorki funkcjonowały w Pabianicach do lat 20. XX wieku – do czasu, gdy na „ich” trasie uruchomiono linię tramwajową. Dorożki natomiast jeszcze przed II wojną światową były o wiele popularniejsze niż sporadycznie pojawiające się automobilowe taksówki. Taksówki w Pabianicach „przejęły” na dobre przewozy w latach 50. XX wieku.

Taxi w Pabianicach – działające firmy, jak i gdzie zamówić

Obecnie taksówki w Pabianicach znajdziemy na kilkunastu (ostatnio było ich 12) postojach, choć jak wszędzie prym wiodą zamówienia telefoniczne, a i pojawiły się firmy z własnymi aplikacjami (Uber).

W mieście nie ma stref. Wybór nie jest duży (choć należy pamiętać, że miasto należy do aglomeracji łódzkiej i regularnie zajeżdżają tu firmy z Łodzi), ale warto skorzystać przy tej okazji z naszej porównywarki.

Z działających dziś firm i korporacji taxi w Pabianicach można wymienić: Hallo Taxi Pabianice, Taxi Trzy Korony Pabianice, Transport Osobowy Kubsz, EPA Taxi, Rafał Spałka Usługi Taxi, Taxi Ireneusz Śliwiński.

W opinii samych taksówkarzy mieszkańcy Pabianic stosunkowo często korzystają z tego środka komunikacji, zwłaszcza na krótkich trasach, a także tych do Łodzi – największy ruch jest podobno w godzinach porannych (kiedy ludzie spieszą się do pracy, a starsi wracają z zakupów), a potem popołudniowych (gdy firmy zamykają się i ludzie wracają do domów).

Oferta taxi w Pabianicach

Poza przewozem osób, także międzymiastowymi i transferami na lotnisko, taksówki w Pabianicach oferują pomoc w razie awarii własnego samochodu (wymiana koła, holowanie, odpalanie z kabli, dowóz paliwa), odprowadzenie samochodu, drobne zakupy i usługi kurierskie, wszelkiego typu zamówienia terminowe z wyprzedzeniem, obsługę imprez, umieszczenie reklamy na aucie, odwożenie dzieci do szkół i przedszkoli.

Niektóre firmy respektują Kartę Seniora oraz Kartę Pabianiczanina, oferując za to zniżki. Na taxi z Pabianic zobaczymy z boków logo konkretnych firm z numerami telefonu, ale zawsze jest też napis „Pabianice” oraz herb miasta (nieskomplikowany: trzy żółte korony na niebieskim tle).

Taksówką z Pabianic nie tylko do Łodzi – atrakcje miasta i okolic

Założone na przełomie X/XI wieku Pabianice (nazwa wzięła się prawdopodobnie od założyciela o imieniu Fabian/Pabian) należały już od XII wieku do biskupów kapituły krakowskiej – trwało to do 1793 roku. W XVI i XVII wieku były większe od Łodzi i bardziej liczyły się w handlu i gospodarce. W XVIII wieku za to kompletnie podupadły, co było spowodowane klęskami, a także kolejnymi spustoszeniami wojennymi: miasto nie miało murów obronnych, więc stanowiło wyjątkowo łatwy łup... W XIX wieku ponownie rozkwitły, wraz z rozwojem przemysłu włókienniczego. Historycznie Pabianice, liczące około 60 tysięcy mieszkańców, leżą na ziemi sieradzkiej.

Pabianice, choć zostało w nich trochę zabytków przemysłowych, nie dorównują rzecz jasna atrakcyjnością Łodzi. Kilka domów tkaczy, willi zarządców, pałacyków właścicieli zakładów, zabudowania fabryczne to w zasadzie wszystko – obiekty są urokliwe, ale nie imponujące.

Dwa najciekawsze miejsca to z pewnością dwór obronny kapituły krakowskiej z XVI wieku (na Starym Rynku) oraz pochodzący z podobnego okresu kościół św. Mateusza i św. Wawrzyńca Męczennika, jeden z najstarszych w diecezji, bogato zdobiony w środku.

Wynajmując taxi z Pabianic można podjechać za to w kilka mało znanych, a ciekawych miejsc: do osady rybackiej Sereczyn, młynów wodnych w Ldzaniu-Talarze, drewnianego kościółka w Dobroniu czy do stanowisk archeologicznych w Rzgowie. Oczywiście zwiedzenie leżącej „rzut beretem” Łodzi narzuca się samo.