Lokalizacja:

Taxi Olkusz

Taksówki w Olkuszu nastawione są przede wszystkim na rynek lokalny i usługi świadczone mieszkańcom miasta. Taxi w Olkuszu mają też swój udział w pozytywnym ubarwianiu miasta. Dowiedz się więcej – informacje poniżej.

Chili Taxi 512 22 00Olkuszpokaż
Halo Taxi Olkusz32 645 77 77Olkuszpokaż
Taxi bajera+48 32 645 66 6Olkuszpokaż
tele Taxi Olkusz 32 645 55 55.Olkuszpokaż

Taxi Olkusz – taksówki ubarwiają miasto

Leżący niemal w połowie drogi między Krakowem a Dąbrową Górniczą Olkusz stracił swój dawny splendor, kiedy to nazywany był „Srebrnym Miastem” i uchodził za ważny ośrodek górniczy (liczba mieszkańców, licząca obecnie 32 tysiące, nieuchronnie z roku na rok maleje...).

Inwestycje w turystykę są udane, choć daleko jeszcze do sukcesu, za ubarwianie miasta wziął się więc pan Jakub Żurek z lokalnej firmy Taxi Bajera. To zapalony fascynat motoryzacji, który zasłynął sprowadzeniem na olkuskie ulice Fiata 125P, wiernie wzorowanego na taksówce ze „Zmienników”, a także z czarnej limuzyny, która tuż przed przyjazdem do Polski woziła pasażerów w London Taxi International – wóz może przewozić osoby niepełnosprawne w wózkach i rodziny z dzieckiem z wózku. Taxi Bajera eksperymentuje także z wyglądem „zwykłych” samochodów – są w rzucającej się w oczy mieszance czerni i żółci, mają ciekawe desenie na masce.

Obok wspomnianego Taxi Bajera wśród firm taxi w Olkuszu znajdziemy również: Tele Taxi Olkusz, Taxi Olkusz Centrum Nullo (to dla odmiany największa i najdłużej działająca z miejscowych firm), Tanio – Taxi Olkusz. Nie jest to wiele, ale wobec takiej a nie innej liczby mieszkańców oraz odwiedzających miasto, podobno wystarcza.

Warto wiedzieć, że olkuskie taksówki obsługują także pobliskie miejscowości, przede wszystkim: Klucze, Bukowno, Bolesław, Wolbrom i Jerzmanowice.

Taxi w Olkuszu – zadzwoń i zamów. Lista usług

Taksówkę w Olkuszu znajdziemy na kilku postojach w najważniejszych punktach miasta (dworzec PKP, szpital, Aleja 1000-lecia, firmy mają też własne postoje), ale dziś najczęściej korzysta się z zamówień drogą telefoniczną. Na dzień dzisiejszy lokalne firmy nie mają swoich aplikacji. Nie wszystkie też działają całodobowo.

Usługi taxi w Olkuszu nastawione są przede wszystkim na rynek miejscowy. Stąd też oprócz przewozów po mieście i najbliższej okolicy są przewozy do pobliskich większych miast (w tym na przykład z „asystą leczniczą”, kiedy to taksówkarz pomaga wsiąść do auta, dojść do placówki, nieść ewentualny bagaż, czeka pod szpitalem/przychodnią itp.), przewozy monitorowane dzieci do szkół i przedszkoli, przewozy większych grup osób, obsługa uroczystości rodzinnych i imprez firmowych, pomoc drogowa, drobne zakupy, transfery na lotnisko (najczęściej to Kraków i Katowice, choć zdarzają się i wyjazdy do Warszawy). Z myślą o klientach biznesowych są samochody o podwyższonym standardzie oraz kierowcy posługujący się językiem angielskim.

Taksówką z Olkusza do Rabsztyna – atrakcje miasta i okolic

Olkusz to miasto leżące w województwie małopolskim, a wymieniane w dokumentach już w XIII wieku (zresztą w 1299 otrzymało prawa miejskie). To miasto zawdzięczające rozwój leżącym płytko pokładom srebra – dzięki górnictwu i wydobyciu tego cennego kruszcu nazywano je „Srebrnym Miastem”. W XIV wieku otoczono Olkusz murami, był wówczas po Krakowie najbardziej liczącym się miastem w regionie. Z Olkusza pochodziło wielu urzędników piastujących wysokie urzędy w Krakowie, przy olkuskim rynku otworzono mennicę królewską. Klęska nadeszła w XVII wieku – najpierw wyczerpały się pokłady łatwo dostępne dla górników, a potem Szwedzi wszystkich olkuskich gwarków zapędzili do kopania tuneli pod Jasną Górą, gdzie wszyscy górnicy zginęli... Upadek trwał niemal do końca XIX wieku – Olkusz liczył wtedy zaledwie niecałe dwa tysiące mieszkańców – gdy zaczął się rozwijać przemysł (na przykład wyroby emaliowane).

Burzliwe dzieje Olkusza – były tu i poważne pożary, i mało przemyślane przebudowy centrum, podczas których niszczono najstarsze zabytki – sprawiły, że choć zachował się średniowieczny układ urbanistyczny miasta, to wielu atrakcji miłośnicy historii nie znajdą: są resztki murów, stare kamienice (z XVI i XVII wieku), mury piwnic dawnego ratusza czy bazylika kolegiacka św. Andrzeja Apostoła z XIII/XIV wieku (we wnętrzu akurat jest co oglądać, zachowały się malowidła ścienne, ołtarz zwany Poliptykiem Olkuskim, ambona, stalle i chrzcielnica, wreszcie organy z XVII wieku, jedne z najstarszych w Europie wśród tak dobrze zachowanych).

Coraz bardziej eksponuje się jednak „srebrną” przeszłość – działa podziemna multimedialna ekspozycja pod rynkiem (a tam na przykład odtworzona izba tortur w dawnych więzieniach), jest Szlak Gwarków z 18 figurami dawnych górników (audioprzewodnik pobiera się na aplikację), Skansen Maszyn Górniczych oraz bogate Muzeum Minerałów. Ciekawostką jest Muzeum Afrykanistyczne, jedno z najbogatszych w Polsce jeśli chodzi o tę tematykę (biżuteria, broń, obrazy ze skrzydeł motyli, odtworzony obóz nomadów).

Najwięcej turystów kieruje się jednak do zamku Rabsztyn – ten obiekt należący do Szlaku Orlich Gniazd leży już poza granicami miasta, stąd warto zamówić taksówkę z Olkusza, by do niego dojechać. Zbudowany na wapiennej skale jest świetnym punktem widokowym, często odbywają się tam turnieje rycerskie i inne imprezy, typu Dni Jury.