Taksówki w Kwidzynie od wielu lat uważane są za najtańsze w kraju. Firm taxi w Kwidzynie, w mieście nie tak wielkim, gdyż liczącym ok. 40 tysięcy mieszkańców, jest jednak całkiem sporo, polecamy więc skorzystać z naszej porównywarki. Więcej informacji poniżej.
Niestety w podanej lokalizacji nie znaleziono żadnych firm.
Miasto zaczęło się rozwijać na przełomie XIX/XX wieku, zwłaszcza gdy stało się graniczne – był tu polski konsulat, działały polskie organizacje. Z archiwalnych fotografii wiemy, że po mieście jeździły przed I wojną światową i w okresie międzywojennym dorożki pełniące funkcję taksówek, sporadycznie też pojawiały się samochody z usługami przewozowymi (raczej były to auta przyjezdne, dowożące klientów).
Po II wojnie światowej taksówki w Kwidzynie pojawiły się na przełomie lat 50/60. Na taksówkarzy i w Kwidzynie, i w okolicy mówiono „złotówy”. Skąd taka nazwa? Wyjaśnienie jest proste, otóż pierwszy kilometr był właśnie za złotówkę, tak więc sama nazwa raczej nie może uchodzić, wbrew potocznemu mniemaniu, za obraźliwą.
W latach 80. trzeba było z kolei kombinować z kartkami na paliwo, cała okolica jeździła w tym celu do Elbląga. Kłopoty były również z oponami, tutaj sytuację ratowali czasem okoliczni rolnicy, którzy dostawali przydziały do maszyn rolniczych – jeśli koło pasowało do auta (choć bieżnik zawsze miało inny), zawsze można się było dogadać... Taksówkarze byli rejestrowani, raz w roku sprawdzano ich taksometry, zaś w razie nieprawidłowości można było stracić koncesję.
Obecnie problemów, przynajmniej ze stroną techniczną, jest mniej. Taxi w Kwidzynie przez wiele lat szczyciło się tym, że ma najtańszy cennik za usługi transportowe w kraju! Miejscowe firmy i korporacje działają zresztą prężnie i taksówkarzy jest, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, całkiem sporo. Wymienić można tu chociażby takie firmy jak: Non Stop Taxi, Radio Taxi Stowarzyszenie Taksówkarzy Kwidzyn, Taxi Kwidzyn, Taxi Stare Miasto, Taxi Piastowskie, Postój Taksówek Kwidzyn, Taxi Zatorze, Tele Taxi Kwidzyn, Taxi Kwidzyn Woźniak Bartosz (plus kilka firm jednoosobowych).
W zasadzie każda z większych firm ma własny postój. Zamówienia można także składać telefonicznie – obsługa jest całodobowa (nawiązując jeszcze do opisanych powyżej czasów komunistycznych, wówczas to taksówkarz decydował, jak długo pracuje, najczęściej do 22, ale wszystko zależało od okazji; w weekendy i w czasie zabaw, otwarcia barów stało się do ich zamknięcia/zakończenia, a więc nieraz i do rana). Miejscowe firmy nie posiadają póki co własnych aplikacji.
Jeśli chodzi o ofertę usług taxi w Kwidzynie, nie odbiega ona specjalnie od innych miast. To: przewozy osobowe różnego typu (w tym międzymiastowe, a Kwidzyn leży między atrakcyjnym Grudziądzem i Malborkiem, niedaleko Pojezierza Iławskiego; jeśli chodzi o transfery lotniskowe, zdecydowanie króluje tu Gdańsk), w tym także dzieci, zwierząt, przewozy bagażowe, drobne zakupy, dostarczanie prezentów/kwiatów, podstawowa pomoc drogowa, obsługa imprez, wynajem auta z kierowcą na dłuższy czas, umieszczanie reklamy na samochodach, współpraca długoterminowa z firmami itp.
Nie wiadomo, skąd wzięła się nazwa Kwidzyn – być może od pruskiego imienia Kwedis, być może od litewskiego słowa oznaczającego silny, porywisty wiatr. Od 1336 roku miasto nosiło nazwę Marienwerder, gdzie „werder” to „wyspa, wysepka”, a „Marien” pochodzi od „mariacki, maryjny”. Nazwa Marienwerder, czyli Ostrój Maryjny lub Mariacka Kępa, w zależności od tłumaczenia, była używana aż do 1945 roku. Potem przez 3 lata był Kwidzyń, a w końcu od 1948 roku Kwidzyn.
W trakcie II wojny światowej miasto (a przede wszystkim jego starówka) zostało niemal doszczętnie zniszczone – władze PRL-u postanowiły, że cegły z ruin zostaną użyte do odbudowy Warszawy. Stare Miasto zaczęto odbudowywać i zabudowywać dopiero około 1965 roku... Cudem zniszczeń uniknęła konkatedra św. Jana Ewangelisty. W tym kościele z XIV wieku nie tak dawno znaleziono w kryptach ciała 3 Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego. Znajdziemy w nim gotyckie malowidła naścienne (większość zamalowano, ale część się zachowała) czy tron biskupi z 1504 roku. Podobno gdzieś w murach (wieża lub prezbiterium) znajduje się cela bł. Doroty z Mątowów, która została tam żywcem zamurowana – badania georadarem nie przyniosły jednak rezultatu. Odkryto za to pustą kryptę, z której w czasach reformacji ktoś usunął ciało, być może właśnie owej uduchowionej stygmatyczki...
Z innych, choć częściowo zachowanych, pamiątek z bogatej przeszłości Kwidzyna można wymienić naprawdę imponujący zamek kapituły pomezańskiej, fragmenty murów obronnych, ruiny ratuszowej wieży z XIV wieku, pałac Fermora, dawną synagogę, ciekawy kościół św. Trójcy w stylu arkadowym, koszary czy spichlerze z XIX wieku. Jest tu zresztą o wiele więcej zabytków i Kwidzyn na pewno wart jest odwiedzin.
Podobnie jak najbliższe jego okolice – taksówkę z Kwidzyna można zamówić, by dojechać nie tylko do okolicznych większych atrakcyjnych turystycznie miast, ale i do mniej uczęszczanych pobliskich destynacji: rezerwatu Kwidzyńskie Ostnice (stanowisko roślinności stepowej), unikatowego wodowskazu w Korzeniewie czy wiekowego kościoła św. Jerzego i Opatrzności Bożej w Tychnowach (XIV wiek).