Taxi w Krośnie bazuje przede wszystkim na usługach świadczonych na terenie samego miasta. Krosno to jednak też brama w Bieszczady, Beskid Niski, a także do znanych uzdrowisk. Taksówka w Krośnie zawiezie nas bezpiecznie i komfortowo w każde z tych atrakcyjnych miejsc. Więcej informacji poniżej.
RADIO-TAXI | 13 196 26 | Krosno | pokaż |
Taxi Rzeszów | 731319054 | Krosno | pokaż |
To oczywiście wątek poboczny i niespecjalnie związany z klasycznymi taksówkami, ale w Krośnie od pewnego czasu jest możliwość korzystania z... Aero-Taxi. Inaczej z taksówki powietrznej. Aby było to możliwe, utwardzono pas startowy i zamontowano odpowiednie oświetlenie na cywilnym lotnisku w południowej części miasta. To oferta skierowana oczywiście dla ludzi biznesu, choć indywidualne prywatne propozycje są jak najbardziej także przyjmowane. Niewielkie maszyny mogą zabrać na pokład kilka osób (w zależności od marki: 3 lub 5). Lot nad morze trwa mniej więcej 2,5 godziny, te najdłuższe zagraniczne maksymalnie do 5 godzin – ceny liczy się w tysiącach euro (ale to luksusowe wnętrza, przystawki, a nawet schłodzony szampan...). Firma na brak klientów nigdy nie narzekała, tym bardziej, że obsługuje też rynek rzeszowski, gdzie takiej usługi nikt nie oferuje.
Przechodząc do bardziej tradycyjnych środków lokomocji, wśród korporacji i firm taxi w Krośnie wymienić można: Radio-Taxi Krosno, Taxi Rzeszów oddział Krosno, Twoje Taxi 195-25 Krosno, Taxi Krosno 196-22, Taxi Wojciech Czajkowski, Radio Taxi MPT S.c. FHU Krosno, iTaxi Krosno. Ich oferty można sprawdzić na naszej stronie.
Od mniej więcej roku działa tuta także Bolt, z którego usług, jak wskazują ankiety, najczęściej korzystają ludzie młodzi.
Taksówki w Krośnie mają urzędowo ustalone dokładne granice stref, a także oznaczenia pojazdów: najważniejsze to taryfikator (cennik) na szybie prawych tylnych drzwi oraz naklejka z numerami taksówki, herbem i nazwą miasta (herb taki przedstawia lwa i orła, zwróconych do siebie tyłem, ale ze wspólną koroną, na czerwonym tle - to rodowy herb Kazimierza Wielkiego).
Według samych taksówkarzy w Krośnie najczęściej z ich usług korzystają osoby starsze oraz w średnim wieku. Najwięcej jest kursów po samym mieście – do szpitali i przychodni. Stosunkowo często zdarzają się też dowozy dzieci do szkół i przedszkoli. Mniej jest dowozów związanych z obsługą imprez rodzinnych i innego typu, spadła także liczba kursów poza miasto. Dość regularnie odbywają się transfery lotniskowe (oczywiście te tradycyjne, niezwiązane z Aero-Taxi), głównie do Rzeszowa-Jasionki i do Krakowa-Balic.
Z pozostałych usług świadczonych przez taxi w Krośnie wymienić należy przede wszystkim te wpisujące się w standardy krajowe: drobne zakupy i ich dowóz, usługi bagażowe, przewozy większych grup osób, usługi kurierskie (doręczanie przesyłek, pazek, listów, prezentów), podstawowa pomoc drogowa, wynajem aut z kierowcą, podwyższony standard w stylu Comfort.
Taksówki w Krośnie znajdziemy na kilku postojach w ważniejszych punktach miasta (a więc chociażby dworzec PKP, szpital, Poczta Główna), ale obecnie większość zleceń przyjmowanych jest drogą telefoniczną (a iTaxi czy Bolt oczywiście przez aplikację).
Krosno (nazwa jego nie pochodzi najprawdopodobniej od krosna tkackiego, a od słowa „krosty” oznaczającego pagórki) jest co prawda największym miastem południowej części Podkarpacia, ale z niespełna 45 tysiącami mieszkańców. To niewiele, co w dużej mierze tłumaczy brak powszechnych dziś aplikacji taxi w Krośnie – zwyczajnie rynek jest zbyt mały. Przez pewien czas było stolicą województwa krośnieńskiego, dziś to ośrodek raczej o znaczeniu wyłącznie regionalnym.
Historię ma natomiast bogatą – już w 1348 roku Krosno uzyskało lokację miejską, a po kolejnych 19 latach status Królewskiego Wolnego Miasta Krosno, który to przywilej nadał król Kazimierz Wielki. Tę historię wciąż tu widać – „parva Cracovia”, tak nawet przez długi czas nazywano Krosno, a oznacza to ni mniej, ni więcej niż „mały Kraków”. W Krośnie na rynku były bowiem sukiennice jako żywo przypominające te bardziej znane krakowskie (początkowo drewniane, z czasem pojawiały się już murowane), na dodatek kwitło tu życie naukowe i artystyczne.
Dziś Krosno to perełka Podkarpacia, choć wielki ruch turystyczny omija nieco miasto (aczkolwiek systematycznie rośnie, rozwijane są strategiczne plany zwiększenia atrakcyjności pod tym względem). Zwiedzić można rynek i jego najbliższą okolicę, gdzie znajdziemy najstarszą kamienicę na Podkarpaciu, a więc Kamienicę Wójtowską czy Kamienicę pod Zegarem. Wciąż są tam urocze Podcienia. Jest też studnia z makietą miasta i zmianami w nim na przestrzeni wieków. Oprócz tego warto zajrzeć do Kościoła Farny św. Trójcy z XIV/XV wieku, jednego z najbogatszych w zdobienia w tej części Polski. Historię tych ziem przybliżą muzea: Rzemiosła, Podkarpacia, Misyjne.
Nie ma co ukrywać – najczęściej Krosno jest tylko miejscem jednodniowego pobytu na trasie przejazdu. To przecież brama w Bieszczady, ale i w Beskid Niski. A także w pobliskie kurorty – taksówka z Krosna to świetny pomysł na dojazd do Iwonicza-Zdroju czy też Rymanowa-Zdroju, znanych i cenionych uzdrowisk. Na pewno dobrą opcją jest wybór taxi z Krosna przy planowanym wypadzie do zamku Kamieniec w Odrzykoniu (to on zainspirował Fredrę do napisania „Zemsty”), muzeum w dawnej kopalni ropy naftowej w Bóbrce czy Żarnowca z dworkiem pełniącym muzeum Marii Konopnickiej.