Przed I wojną światową w Elblągu działała fabryka samochodów zaopatrująca cały okoliczny rynek taksówkarski. Taxi z Elbląga słynęły z wygody i precyzji wykonania. Obecnie taksówki w Elblągu oferują bardzo szeroki zakres usług wpisujący się w krajowe standardy. Poniżej więcej informacji.
MIVICO RADIO TAXI | 55 196 21 | Elbląg | pokaż |
PLUS RADIO TAXI | 55 196 25 | Elbląg | pokaż |
RABAT STOWARZYSZENIE RADIO TAXI | 55 233 34 44 | Elbląg | pokaż |
Niewiele osób kojarzy dziś nazwę Komnick. To marka samochodów noszących imię właściciela fabryki motoryzacyjnej z Elbląga, Franza Komnicka (poza tym był to pionier na skalę światową w produkcji instalacji ciśnieniowych do wyrobu cegieł i dachówek). Była to pierwsza fabryka tego typu leżąca na wschód od Odry! Auta Komnick wyróżniały się symbolem kojarzonym powszechnie z Zakonem Krzyżackim – czarny krzyż na białym tle, logo zresztą wybrano specjalnie, aby nawiązywało do niemieckich tradycji tych ziem (był rok 1906).
Auta Komnick na pewien czas zdominowały okoliczny rynek, popularne były zwłaszcza w Królewcu, gdzie powstała pierwsza w regionie firma przewozowa z autodorożkami, jak nazywano taksówki. Taxi z Elbląga miały 18-konne silniki i kilka różnych rodzajów nadwozia, a ich nazwy nawiązywały do wciąż popularniejszych powozów konnych.
Komnick w czasie I wojny światowej produkował auta dla wojska, potem przerzucił się na ciężarówki i maszyny rolnicze, choć jego fabryka produkowała też co roku kilka luksusowych osobówek dla elit. Firma upadła w 1930 roku, niejako w efekcie domina wywołanego Wielkim Kryzysem w USA.
Elbląskie Centrum Usług Społecznych prowadziło działalność społecznych taksówek w Elblągu. ECUS Taxi został ujęty w budżecie Elbląskiego Programu Usług Społecznych do 2026 roku. Popyt w ubiegłym roku był spory (ponad 500 kursów miesięcznie), a z przejazdów mogły skorzystać osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, niesamodzielne, dzieci z orzeczeniem niepełnosprawności (oczywiście z opiekunem), osoby po 75. roku życia.
ECUS Taxi uprawniał do 6 przejazdów nieodpłatnych w granicach miasta w miesiącu, do szpitali, przychodni, apteki, Klubu Seniora, Uniwersytetu Trzeciego Wieku i innych podobnych instytucji aktywności społecznej, ale i do sklepów. Przejazd wiązał się z opieką asystenta, którego zadaniem jest pomoc przy wsiadaniu, wysiadaniu, dostania się do miejsca docelowego.
Wśród firm i korporacji taxi w Elblągu wymienić można: iTaxi Elbląg, Plus Radio Taxi Elbląg, Rabat Stowarzyszenie Radio Taxi Elbląg, Tele-Taxi Plus Mivico Elbląg, Żuławy Hallo Taxi Elbląg, Truso Taxi, Axel-Taxi Elbląg, Kowal Garage Taxi, Taxi 9-osobowe Elbląg.
Jak na 100-tysięczne miasto wybór jest całkiem spory - warto skorzystać z pomocy naszej porównywarki cen i usług taksówek w Elblągu.
Od 2010 roku taksówki w Elblągu muszą mieć dodatkowe oznakowania, a więc specjalną naklejkę, na której znajduje się numer boczny auta, nazwa i herb miasta w określonych wymiarach (herbem miasta jest tarcza gotycka z dwoma krzyżami joannickimi, czerwonym na białym tle i białym na czerwonym tle z wzorem sieci rybackiej).
W Elblągu znajdziemy kilkanaście miejsc postojowych taksówek, choć ich popularność spada na rzecz zamówień telefonicznych, kilka firm zadbało już również o ułatwiające życie klientów aplikacje mobilne.
W ofercie taxi w Elblągu znajdziemy wszystkie standardowe pozycje dla mieszkańców, a także odwiedzających miasto. Jest więc: przewóz osób, bagażu, zwierząt, monitorowane przewozy dzieci, obsługa różnego typu imprez, podstawowa pomoc drogowa, przyjmowanie stałych zleceń z wyprzedzeniem, realizacja zakupów, usług kurierskich, odbiór z lotnisk i dworców/dowóz w te miejsca (najbliższy port lotniczy to oczywiście ten gdański, odległy o niespełna 70 kilometrów, taksówką z Elbląga można się tam dostać nawet w mniej niż godzinę).
Elbląg to najstarsze miasto w województwie warmińsko-mazurskim (przez pewien czas było stolicą województwa, na ten okres przypada jego gwałtowny rozwój) i w ogóle jedno ze starszych w Polsce – zostało założone w 1237 roku, a po kolejnych 9 zyskało już prawa miejskie. Przy okazji to... najniżej położone miasto w Polsce. Nazwa „Elbląg” pochodzi prawdopodobnie z języka staropruskiego, pierwotnie brzmiała Elbing. Obecnie miasto liczy ponad 110 tysięcy mieszkańców.
To spory ośrodek przemysłu ciężkiego, meblarskiego i spożywczego. A także miejsce przyciągające turystów (choć mniej więcej 50 tysięcy w skali roku to wciąż dość mało) – uważane jest za najlepiej zbadane pod względem archeologicznym w regionie, dzięki czemu w miejscowym muzeum można zobaczyć takie dziwa jak... średniowieczna winda.
Turystów wabi tu jednak przede wszystkim Kanał Elbląski z pochylniami, uważany powszechnie za jeden z cudów Polski. Kanał zbudowano w połowie XIX wieku, jego długość to 84 kilometrów, na których jest ponad 100 metrów różnic w poziomie wysokości poszczególnych odcinków. To jedyny tego typu zachowany obiekt w skali światowej!
Z innych atrakcji, choć około 98% starówki zniszczono podczas II wojny światowej, należy wymienić kościół katedralny św. Mikołaja (XIII-XV wiek, piękne wnętrze z drewnianymi figurami apostołów), pozostałości fortyfikacji z Bramą Targową, tak zwana „ścieżka kościelna” (kościołów z XIII, XIV wieku jest tu kilka), zespół dawnego zamku i podzamcza (swego czasu był to gigant rangą drugi po Malborku), ratusz, kamienice gotyckie, renesansowe i manierystyczne.
Z taksówki w Elblągu można też skorzystać, udając się do atrakcji leżących w pobliżu miasta – do nich należy Zalew Wiślany, Kadyny z pałacykiem cesarskim i ogromnym dębem Bażyńskiego, jednym z najstarszych polskich drzew, rybackie Tolkmicko, a ciut dalej Frombork i Braniewo.