Typowe londyńskie taksówki w Lesznie wożą dziś... seniorów. Takie ekskluzywne taxi w Lesznie to była początkowo prywatna inicjatywa jednego z kierowców, do której w ubiegłym roku dołączył się MOPR. Poniżej można znaleźć wiele innych ciekawych i przydatnych informacji.
ELKA RADIO TAXI | 65 529 22 92 | Leszno | pokaż |
RADIO TAXI ZRZESZENIE TRANSPORTU PRYWATNEGO | 65 529 40 50 | Leszno | pokaż |
TAXI LESZNO | 603 138 062 | Leszno | pokaż |
TAXI METRO | 65 196 24 | Leszno | pokaż |
Swego czasu Leszek Talaga prowadził, i to kilkanaście lat, taxi w Lesznie. Potem odszedł z tego biznesu, a na emeryturze postanowił wrócić – w wielkim stylu. Od 2020 roku po mieście zaczęła krążyć typowa londyńska taksówka, marzenie pana Leszka. Początkowo chciał kupić ją w Anglii, to jednak okazało się kosztowniejsze i bardziej skomplikowane, niż się wydawało. Na szczęście w Berlinie wyprzedawano takie pojazdy, i to już przerobione pod wymogi unijne, z kierownicą z lewej strony. Pan Leszek otrzymał najpierw miękki, a potem twardy dowód, na który musiał trochę zaczekać, gdyż było to pierwsze takie auto zarejestrowane w Polsce (obecnie jest ich już więcej, a producent ma nawet w naszym kraju przedstawicielstwo). Auto jest przestronne, z tyłu mieści się 6 osób – od kierowcy oddziela ich szyba, koło kierowcy zaś nie ma żadnego fotela. To pojazdy hybrydowe. Dzięki specjalnej platformie mogą do środka wjeżdżać osoby na wózkach inwalidzkich, bez konieczności schodzenia z nich! Opłaty za przejazd od początku były takie same jak w przypadku zwykłych taksówek.
We wrześniu 2024 roku w Lesznie ruszył program „Taksówka dla seniora”. Pan Leszek wziął w nim udział, co więcej, ściągnął drugi identyczny pojazd, także z platformą dla wózków inwalidzkich. W ramach programu opłaty za przejazd pokrywa budżet miasta. Korzystać z niego mogą wszyscy mieszkańcy po 75. roku życia, a także osoby między 65-74 lata, jeśli mają orzeczenie o niepełnosprawności. Dojazdy można wykorzystać na odwiedziny w urzędach, na grobach bliskich, w poradniach specjalistycznych (ale nie na dojazd do lekarza pierwszego kontaktu, ten powinien we własnym zakresie podjechać do pacjenta). W 2024 roku z programu skorzystało ponad 100 osób, w tym roku będzie on kontynuowany. Każdemu przysługują maksymalnie 4 przejazdy rocznie, od poniedziałku do piątku, między 8 a 18.
Obecnie możemy zamówić przewozy między innymi w następujących firmach taxi w Lesznie: ABC Taxi Leszno, Twoje Taxi Leszno, Elka Taxi Leszno, Gold Taxi, Taxi Grosz, Multi Taxi Leszno, Leszno Taxi, Metro Taxi, Pablo TaXi Leszno, Mega Taxi Andrzejek, Taxi Mini Leszno, Lux Taxi Roman Czachowski, Taxi Józef Kowalczewski Kovex, APKA Taxi, Nowicki Andrzej Taxi osobowe, Taxi Weekend, Postój TAXI – Usługi Transportowe Leszek Talaga. Wybór jak widać spory – a doszedł też niedawno Bolt – więc dobrze jest skorzystać z naszej porównywarki, by znaleźć tanie taxi w Lesznie.
Usługi możemy zamówić na postojach (większość jest ogólnodostępnych, ale na przykład ten najpopularniejszy, przy dworcu PKP, w 2016 roku trafił na licytację, wtedy wygrała ją Elka Taxi), drogą telefoniczną oraz przez aplikacje (mowa tu także o kilku miejscowych firmach).
Zgodnie z lokalnymi przepisami taksówki w Lesznie są dodatkowo oznaczone, między innymi mają: numery boczne, nazwę miasta i jego herb (bardzo charakterystyczny, to podzielona na pół tarcza z głową tura i toporem, pośrodku której jest niewielki herb szlachecki Sulima).
Usługi świadczone przez taksówki w Lesznie to: przewozy osób, przewozy międzymiastowe, transfery lotniskowe (głównym kierunkiem oczywiście Poznań, potem Wrocław, a następnie... Berlin; w Lesznie, w Strzyżewicach, jest lotnisko, ale obsługuje głównie miejscowy aeroklub), przewozy monitorowane dzieci, przewozy bagażowe, zwierząt, holowanie i odprowadzanie auta, dowóz paliwa, zmiana kół, odpalanie z kabli, obsługa imprez różnego typu, stała współpraca z firmami, drobne zakupy i usługi kurierskie, samochody dla większych grup osób i o podwyższonym standardzie. Preferowane są opłaty gotówkowe, ale większość aut posiada terminale płatnicze (czasami jest też możliwość płacenia Blikem, lecz to trzeba wcześniej uzgodnić z kierowcą).
Leszno, początkowo zapisywane jako Leszczno (stąd mieszkaniec Leszna to leszczynianin, choć dozwolona jest też pisownia lesznianin), to liczące około 60 tysięcy mieszkańców miasto w województwie wielkopolskim. Założone zostało w XIV wieku, a od 1557 roku posiada prawa miejskie – jego rozwój przypada na XVI i XVII wiek, kiedy sprowadzili się do niego Bracia czescy i śląscy tkacze („złote lata” to 1630-56, Leszno było wówczas drugim najbardziej po Poznaniu liczącym się miastem w regionie).
Zachowało się do dziś kilka zabytków: ratusz, Nowa Synagoga (dziś działa tam galeria sztuki), wiatrak i zespół młyna parowego, zespół pałacowy w Antoninach, kilka interesujących świątyń (Kościół NMP Wniebowziętej, Kościół św. Jana, będący niegdyś zborem Braci czeskich, czy Bazylika św. Mikołaja, leszczyńska fara z początku XVIII wieku).
Ciekawe są okolice miasta, choć dojazd do niektórych atrakcji może być trudny – chyba że zdecydujemy się na szybki i komfortowy przejazd taksówką z Leszna. Przykładem szlak „Śladami Bartka z Piekła” z kopcem wzniesionym własnoręcznie przez Jana Kowalewicza, zwanego przez miejscowych właśnie Bartkiem z Piekła. Dla miłośników dzikiej natury jest Jaworowy Jar i torfowisko nad Jeziorem Świętym, a na wzgórzu pod Osieczną stoją trzy wiatraki-koźlaki, jedyne takie w Polsce. Interesujące zabytki spotkamy w Oporowie, a na Krzyżowcu można zobaczyć arboretum i retorty używane kiedyś do wypalania węgla drzewnego