Lokalizacja:

Taxi Chojnice

Pierwsza taksówka w Chojnicach pojawiła się w 1908 roku. Dziś po mieście jeździ ich ponad 50. Taxi w Chojnicach szybko i komfortowo świadczą wszelkie usługi związane z przewozami, obsługą imprez, dowozem zakupów czy przesyłek. Więcej informacji można znaleźć poniżej.


Niestety w podanej lokalizacji nie znaleziono żadnych firm.

Taxi Chojnice – auto do „łaskawego użytku”

Zachowały się materiały mówiące, kiedy dokładnie „wielka motoryzacja” zawitała do Chojnic. Był rok 1908, a swoje podwoje otworzył Automobile Centrale, za którym stał Richard/Ryszard Gehrke. Zobaczyć można na przykład reklamę jego Przedsiębiorstwa Samochodowego, z numerem telefonu (108) do centrali, gdzie da się zamówić przejazd automobilem.

Gehrke polecał swą taksówkę w Chojnicach „do łaskawego użytku po umiarkowanych cenach”. Nie były to pewnie dla nowej branży łatwe czasy, gdyż Chojnice i cały powiat znany był z kiepskiego stanu dróg – już po I wojnie światowej na 350 kilometrów dróg w całym powiecie tylko 2 kilometry były brukowane... Zdecydowanie stawiano na kolej – było aż 16 stacji, a pociągi jadące do Tczewa osiągały oszałamiające prędkości przekraczające nawet 40 km/h (oczywiście tylko na wybranych odcinkach)... Jeździły też po Chojnicach 3 autobusy konne, a potem z napędem mechanicznym. Nie cieszyły się, podobnie jak taxi Gehrkego, wielkim powodzeniem – na wybojach komfort jazdy był żaden, a ceny niekoniecznie dla przeciętnego mieszkańca umiarkowane.

Wiadomo jednak, że przed II wojną światową działały w Chojnicach firmy świadczące usługi naprawcze dla aut, motocykli, powozów, zakład tapicerski zajmujący się siedzeniami w tychże, a na archiwalnych zdjęciach widać na rynku całkiem sporo samochodów (które czasem w lokalnej prasie nazywano karetkami), pewnie były wśród nich i luksusowe taksówki. Przez Chojnice biegła też trasa rajdu Automobilklubu Polskiego – ostatni odbył się jeszcze w 1939 roku. Po II wojnie światowej autobusy pojawiły się w 1959 roku, taksówki na większą skalę niewiele później – archiwalne fotki pokazują postój na Placu Bojowników PPR na początku lat 60. (plac ów to dzisiejszy rynek).

Taksówki w Chojnicach – podstawowe informacje

Korporacje

Obecnie w Chojnicach funkcjonuje nieco ponad 50 licencji na usługi taksówkarskie. Połowa z nich to taksówkarze należący do firm, zbierający zamówienia z centrali, drogą radiową, zaś reszta świadczy usługi prywatnie lub też w ramach aplikacji. Jeśli chodzi o taksówki w Chojnicach, to wymienić można tutaj firmy: Taxi Marta Chojnice, ecoTAXI Chojnice, Radio-Taxi Chojnice MPT, Malibu Taxi Chojnice, Taxi Chojnice, Hit Taxi Chojnice, Taxi – ProTaxis, Taxi Wyspa Chojnice, Express VIP Taxi Chojnice czy Taxi Women Chojnice.

Zamówienia

Poza zamówieniami drogą telefoniczną i na aplikacje (taką ma chociażby ecoTAXI Chojnice, z 10% zniżką) znajdziemy taxi na postojach, choć o te – a w zasadzie o ograniczenie miejsc postojowych – trwają co pewien czas przepychanki. Najlepszym przykładem jest sprawa z końca ubiegłego roku z postojem na ul. Wałowej, funkcjonującym już blisko pół wieku, w miejscu strategicznym z taksówkarskiego punktu widzenia. Otóż tamtejszy postój miał zostać zamieniony w strefę kiss&ride (to strefa, w której można parkować określony, ale zawsze bardzo krótki czas, kilka minut, popularna przy lotniskach, dworcach, szkołach – ma wystarczać na wysadzenie pasażera i odjazd), ostatecznie jednak pozostał.

Oferta

Jeśli chodzi o usługi taksówek w Chojnicach, sporo z nich związanych jest z ruchem turystycznym (samo miasto ma 38,5 tysiąca mieszkańców, nie jest też specjalnie rozległe, więc zapotrzebowanie lokalne jest małe). Do tego zaliczyć trzeba też transfery na lotniska. Oprócz tego standardowo usługi taxi w Chojnicach obejmują: drobne zakupy i dowóz jedzenia pod podany adres, usługi kurierskie (kwiaty, prezenty, towary poufne i wartościowe), kompleksową obsługę imprez, pomoc drogową, bezpieczny dowóz dziecka pod podany adres, przewóz zwierząt, bagażu itp.

Taxi w Chojnicach – w stronę Swornychgaci

Leżące na Pomorzu Gdańskim Chojnice zostały założone prawdopodobnie w XII wieku, w XIV zaś uzyskały prawa miejskie. Rozwój zawdzięczają, paradoksalnie, Zakonowi Krzyżackiemu – były nazywane Bramą i Kluczem Pomorza. Dopiero w 1466 roku Chojnice trafiły w ręce polskie. Kilka razy miasto niszczyły pożary, w największym, w roku 1742, spłonęła niemal cała jego zabudowa...

Mimo wszystko zachowało się kilka godnych uwagi zabytków, na czele z Bazyliką pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela, która podobno stanęła w XIV wieku w miejscu pogańskiej świątyni. Z tego też wieku pochodzą mury obronne z licznymi zachowanymi basztami. Cała starówka ma zresztą średniowieczny układ architektoniczny.

Z innych ciekawych miejsc wymienić można barokowe kolegium pojezuickie, konwikt poaugustiański, dawne spichlerze, wieża ciśnień (wodna), neogotycki ratusz.

Jeśli komuś mało zwiedzania, może się udać na wspominany już postój na ul. Wałowej (to ścisłe centrum) – stamtąd komunikacja i taksówki z Chojnic ruszają w stronę miejscowości Swornegacie i Charzykowy. W Charzykowach działa najstarszy w Polsce klub żeglarski, to siedziba PN Bory Tucholskie, a w pobliżu odkryto dwa grodziska (jedno z epoki żelaza). Swornegacie – nazwa nie ma z gaciami nie wspólnego, chodzi o gacenie, czyli umacnianie linii brzegowej – to wieś wspominana już w XIII-wiecznych dokumentach. Już 6 tysięcy lat p.n.e. istniało tu osadnictwo, co pokazały wykopaliska archeologiczne. Działa tu Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego, jest też kościół św. Barbary, może niezbyt imponujący z zewnątrz, ale w jego wnętrzu są polichromie nawiązujące do okolicznych pejzaży, trzy ołtarze, organy sprowadzone z Bawarii czy żyrandole z drewna i rogów.